O stronie

Z inicjatywą wspólnej platformy cyfrowej czołowych polskich periodyków naukowych wystąpił w 2009 r. prof. Grzegorz Racki jako dyrektor Instytut Paleobiologii PAN. W pierwszej wersji miała ona skupić tytuły z różnych dziedzin, jednak udział w konkursie Fundacji Nauki Polskiej „Exterius_09” projektu „Polska Biblioteka Naukowa” skończył się niepowodzeniem. Podobnie nie przyniosło sukcesu uczestniczenie w 2010 r. w programie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Index Plus”, specjalnie nastawionym na unowocześnianie i umiędzynarodowienie polskiego czasopiśmiennictwa naukowego.

Dopiero w wyniku drugiej edycji konkursu „Index Plus” w czerwcu 2012 r. udało się uzyskać finansowanie projektu „Platforma Cyfrowa Polskich Czasopism Geologicznych” w wysokości 641,2 tys. zł. Projekt, afiliowany oficjalnie przy Państwowym Instytucie Geologicznym i kierowany przez prof. Tadeusza Peryta, ma na celu utworzenie „wirtualnej biblioteki geologicznej” (elektronicznej platformy zintegrowanej z systemem multi-redakcyjnym) grupującej pięć czołowych czasopism z kręgu nauk o Ziemi, wydawanych jest w formule otwartej. W drugim etapie planowane jest powiększenie liczby tytułów.

Podstawowe nowatorstwo to ujednolicenie procedury redakcyjnej, w tym procesu pozyskiwania i recenzowania prac, jak też i zasobów informacji na stronach internetowych w kierunku światowych standardów czasopism elektronicznych. Tego typu modernizacja ma na celu zasadnicze podniesienie atrakcyjności polskich czasopism w ostrej konkurencji na rynku międzynarodowym i obejmuje:

  • Pełną elektronizację procedury redakcyjnej, od złożenia manuskryptu przez recenzowanie po decyzje redaktora i korektę.
  • Nadanie numerów DOI publikowanym artykułom.
  • Serwis Alert informujący o wydaniu kolejnego numeru czasopisma.
  • Otwarty dostęp do prac przygotowywanych do druku.
  • Stworzenie kompletnego wirtualnego archiwum, z otwartym dostępem do prac wcześniej opublikowanych poprzez zeskanowanie roczników w wersji papierowej.

Uczestnicy projektu linki